Skip to content
Starostlivost O Pecen

V jednom z predchádzajúcich článkov sme si povedali o niekoľkých ochoreniach pečene. Väčšina z nich má svoje príznaky, no často sa stáva, že tieto príznaky buď podceníme, prípadne si ich ani neuvedomíme. Častokrát nám ani len nenapadne, že by mohlo ísť o pečeň. Veď ako by aj? Pečeň predsa nebolí. Prečo je starostlivosť o pečeň taká dôležitá a ako sa preventívne chrániť? Čítajte ďalej.

Dôležitosť pečene

Pečeň, latinsky hepar, je najväčšia žľaza ľudského tela s vonkajším vylučovaním. Nachádza sa pod pravým rebrom, pričom jeho menšia časť zasahuje aj do ľavej polovice tela. Váži okolo 1,5 kg a každú minútu ňou pretečie necelého 1,5 litra krvi.

Jej dôležitosť spočíva najmä v tom, že vykonáva viac ako 500 funkcií. Hovorí sa o nej ako o najťažšie pracujúcom orgáne nášho tela, nakoľko zasahuje do všetkých dôležitých dejov látkovej výmeny v organizme.

Funkcie pečene

V pečeni prebieha každú minútu niekoľko tisíc rôznych procesov. Čistí krv, štiepi dôležité látky, vytvára žlč a mnoho ďalších. Medzi jej najdôležitejšie funkcie patrí:

  • je zásobárňou krvi – reguluje jej objem
  • filtruje krv – čistí krv od rôznych toxínov a vedľajších produktov metabolizmu
  • zaisťuje metabolizmus cukrov, tukov a bielkovín – zabezpečuje ďalšiu premenu prijatej potravy na vitamíny, minerály, hormóny a ďalšie dôležité látky
  • produkuje a uskladňuje glykogén, premieňa ho na glukózu
  • podieľa sa na syntéze a degradácii aminokyselín
  • produkuje žlč
  • tvorí imunitné bunky a vedie imunitné reakcie
  • podieľa sa na zrážaní krvi
  • zúčastňuje sa na termoregulácii

Starostlivosť o pečeň a predchádzanie ochoreniam

Ochorenia pečene vznikajú z rôznych príčin. Niekedy za ne môže obyčajné poranenie, inokedy infekcia, poškodenie liekmi či toxínmi, prípadne autoimunitné procesy. No práve ochorenia pečene môžu poškodiť jej vitálne funkcie, čo môže mať za následok nahromadenie toxínov v tele. Ako sme už spomenuli, pečeň je pre naše zdravie nesmierne dôležitá. Aj preto si ju treba chrániť a jej poškodeniu predchádzať.

Najčastejšie ochorenia pečene

Medzi najčastejšie ochorenia pečene patria:

  • hepatitída, alebo žltačka
  • steatóza pečene, alebo stukovatenie
  • cirhóza pečene
  • rakovina pečene

Niektoré z týchto ochorení sa dajú diagnostikovať v už ich skorom štádiu, no ako sa hovorí, pečeň nebolí. Existujú príznaky, ktoré môžu napovedať o poškodení či infekcii pečene, no vo väčšine prípadov sa ochorenia pečene nijak určito nepreukážu. Následne sa však môže stať, že sa o problémoch s pečeňou dozviete až vo chvíli, kedy už nemusí byť tak jednoduché ich vyliečiť. A preto je vhodné dbať na starostlivosť o pečeň a chrániť ju skôr, ako k nejakým ochoreniam vôbec dôjde.

Predchádzajte problémom s pečeňou

Jedným zo spôsobov, ako predchádzať problémom s pečeňou, je ísť na to prírodnou formou. Existuje mnoho byliniek, ktoré vám môžu pomôcť pri regenerácii pečene či pri celkovej detoxikácii organizmu.

Jednou z nami odporúčaných byliniek je Pestrec mariánsky.

Starostlivosť o pečeň s Pestrecom

Pestrec mariánsky sa vyznačuje silnými antioxidačnými účinkami. Obsahuje totiž množstvo aktívnych látok, takzvaných bioflavonoidov, ktoré tvoria významnú a prospešnú látku, silymarín. Práve vďaka tejto látke má Pestrec výbornú detoxikačnú a regeneračnú schopnosť.

Ako užívať Pestrec

Pestrec môžete užívať v rôznych formách, napríklad ako olej, tinktúru, čaj, či dokonca tabletky. Viac o rôznych dostupných formách Pestreca sa dozviete v našom článku Pestrec mariánsky – ktorá forma je najlepšia.

Pre najlepšie výsledky odporúčame užívať Pestrec v jeho drvenej forme. Práve jeho drvením sa totiž neznehodnotia bioflavonoidy ukryté vnútri jeho šúp, a tak obsahuje najvyššie množstvo silymarínu. Navyše práve drvená forma pôsobí aj ako mechanická očista našej tráviacej sústavy. Steny čriev totiž jemne prečistí.

TIP: Pri užívaní Pestreca spolu s Egyptským kmínom, inak zvaným aj ako Černucha, si môžete celkový čas detoxikácie a regenerácie pečene znížiť pomaly až o polovicu. Táto bylinka má totiž takisto výborné detoxikačné účinky a zároveň zvyšuje účinky Pestreca.

S Pestrecom pre zdravšiu pečeň

Užívaním dvoch polievkových lyžíc drveného Pestreca 2x denne môžete chrániť vašu pečeň prirodzeným a nenásilným spôsobom. Navyše, ak sa budete pravidelne hýbať a vytvoríte si správne stravovacie návyky, vaša pečeň sa vám určite poďakuje.

Back To Top