Skip to content
Starostlivosť O Pečeň V Lete

Keď sa povie starostlivosť o pečeň, každý si spomenie na jarnú detoxikáciu. V zime totiž väčšina z nás podľahne rôznym koláčom a často aj vysmážanému jedlu. Takisto si však treba dávať pozor aj v lete. Na čo si teda dať pozor a ako sa starať o pečeň v lete?

Starostlivosť o pečeň v lete – prečo sa oplatí?

Leto je príjemné horúce obdobie, kedy si mnohí z nás dopraju trochu oddychu od práce či od školy a snažia sa načerpať sily na ďalšie mesiace. Letné dni trávi každý trochu inak, no čo sa týka jedálnička, často sa griluje a pije alkohol, čo vedie k hladu a neuváženému jedeniu rôznych nezdravých pochúťok, najmä vo večerných hodinách.

Popíjanie alkoholu, nevhodný jedálniček a nedostatok spánku môžu byť hlavnými spínačmi ochorenia pečene. To môže mať za následok unavenosť, nespavosť, pocity chladu či horúčavy, bolesti brucha a rôzne ďalšie nepríjemnosti.

Čomu všetkému je preto dobré sa vyhýbať, prípadne na čo si v lete treba dávať pozor?

  • prepálené grilované jedlá
  • smažené jedlá
  • veľké množstvo cukroviniek
  • sladené nápoje
  • alkoholické nápoje
  • veľké množstvo soli
  • nedostatok spánku

A ako by mala vyzerať starostlivosť o pečeň v lete? Buďte aktívni, udržujte si primeranú hmotnosť, veľa pite, najmä čistej vody, a zdravo sa stravujte. Ak sa aj neudržíte, je to v poriadku. Nemusíte sa iba obmedzovať. Dobré je však dopriať v lete regeneráciu nielen pre vašu myseľ, ale po lete aj pre vaše telo a hlavne pečeň. Ako na to?

Ako si dať po lete pečeň do poriadku

Výbornou voľbou na očistu pečene sú rôzne bylinky. V našich článkoch sme už spomínali Pestrec mariánsky a jeho účinnú zložku silymarín, ale aj Černuchu, inak nazývanú aj Egyptský kmín. Pri ich užívaní si viete efektívne zregenerovať pečeň a pomôcť vášmu tráveniu.

Pestrec mariánsky

Táto bylinka sa už po stáročia používa na pomoc pri liečbe mnohých pečeňových stavov. Vďaka svojmu zloženiu pomáha chrániť pečeňové bunky pred bunkovým poškodením, a takisto pomáha pri liečbe rôznych ochorení pečene. Má teda nielen preventívne účinky, ale takisto aj liečebné.

Černucha

V tradičnej medicíne sa používa pri rôznych zdravotných problémoch aj Černucha. Už po stáročia sa využíva na rôzne tráviace, ale aj kožné ťažkosti a takisto pomôže pri astme, horúčke, bolesti hlavy či pri kašli.

My ju však spomíname najmä vďaka jej hepatoprotektívnemu účinku. Jej antioxidačné a protizápalové vlastnosti sú výbornými znakmi prevencie a ochrany pečene. Takisto však pomáha zmierňovať príznaky u pacientov s poruchou pečene.

TIP: Veľmi vhodnou voľbou pri očiste pečene je skombinovať Pestrec mariánsky s Černuchou. Celá detoxikácia tak bude účinnejšia a rýchlejšia, ako keby ste používali bylinky zvlášť.

Aké ďalšie bylinky by ste mohli vyskúšať?

Žihľava

S detoxikáciu pečene vám okrem Pestreca a Černuchy vie pomôcť aj žihľava. V podobe žihľavového čaju z čerstvej alebo sušenej žihľavy je zaručeným pomocníkom, ktorý prospieva nielen vášmu tráveniu, ale takisto aj vašim vlasom a pleti. Okrem toho sa používa napríklad aj pri bolestiach hlavy, alergiách či pri chronických bolestiach kĺbov. Je to všestranná pomoc, ktorú si môžete dopriať v podobe horúceho, ale aj ľadového čaju.

Rebríček

Aj rebríček, presnejšie horúci čaj z neho, vám dokáže pri regenerácii pečene pomôcť. Zlepšuje trávenie a normalizuje činnosť pečene. Nemal by sa však užívať dlhodobo, a preto ho v prípade potreby využite len ako doplnok k iným bylinkám.

Ako sa staráte o svoju pečeň v lete vy?

Každý robíme pre svoje zdravie niečo iné. Niektorí športujú, iní sa zdravo stravujú a ďalší detoxikujú. My odporúčame všetky tri činnosti, spolu s pravidelným užívaním Pestreca a Černuchy.

Back To Top