Skip to content

Pestrec mariánsky (Ostropestrec)

Pestrec mariánsky je známy aj ako Ostropestrec mariánský, Silybum marianum (lat.), Strieborný bodliak, ľudovo prezývaný je aj Kristova koruna alebo bodliak mliečny. Je to výnimočná bylinka, ktorej pôvod je na Kanárskych ostrovoch. V našom klimatickom pásme sa dá pestovať ako okrasná rastlina. Dozrieva koncom septembra, kedy sa v plode pestreca tvoria flavonoidy / silymarín /, ktorá je kľúčom k vášmu zdraviu, pretože pomáha k prečisťovaniu pečene a k regenerácii pečeňových buniek pečeňovej membrány. Drvený Pestrec mariánsky je veľmi účinný, pokiaľ bol dopestovaný v štátoch stredomoria, pretože dozrieva až koncom septembra a práve pri dozrievaní potrebuje teplotu 20 až 25° C, čo je v našich podmienkach zriedkavé.

Účinky drveného Pestreca mariánskeho

Pestrec mariánsky obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa v bežne konzumovaných potravinách vyskytujú len zriedka. Bez nich sa však nedokážu vstrebať niektoré vitamíny a minerály. Práve týmto výrazne ochudobňujeme svoj organizmus o zdraviu prospešné zložky, čo sa neskôr prejaví ako rýchlejšie stárnutie, náchylnosť k chorobám či obezita. Ďalšími dôležitými zložkami sú bielkoviny, vláknina, silice, flavonoidy, silybín, silymarín, tyramín, histamín, sacharidy a síra a je aj silný antioxidant. Využíva sa úspešne pri otravách v dôsledku intoxikácie alkoholom, drogami, priemyselnými chemikáliami alebo hubami. Taktiež aj pri žltačke, mononukleóze a rôznych iných poškodeniach pečene. Podáva sa i po chemoterapii a regeneruje pečeňové bunky.

Drvený Pestrec mariánsky detail

Prečo by sme mali užívať drvený Pestrec?

Pestrec je veľmi vzácna bylinka. Prospešná je pri množstve zdravotných problémov, či už vážnejších ochoreniach, alebo aj ako prevencia. Pestrec znižuje cholesterol, harmonizuje krvný tlak, detoxikuje a posilňuje pečeň, odstraňuje tráviace poruchy, podporuje obnovu pečeňových buniek, zlepšuje trávenie a spravideľňuje vylučovanie, čistí črevný trakt, chráni pečeň pred škodlivými účinkami farmaceutických liekov, pomáha pri cirhóze, hepatitíde, endometrióze, napravuje sliznicu maternice, chráni žily a cievy a podporuje tvorbu enzýmov. Využíva sa pri chronických chorobách pečene a žlčníka, pri obnove tkaniva pečene, žlčníkových kameňoch, chorobách sleziny, hemoroidoch (zlatej žile) ako obklad, vredoch predkolenia, gynekologických problémoch, pomáha pri ochorení sliznice maternice, pri neplodnosti, bielom výtoku, ťažkostiach s trávením, pľúcnych ťažkostiach, žltačke a kožných ochoreniach.

Pestrec je silný antioxidant

Pôsobí ako silný antioxidant vo svojej najprirodzenejšej podobe. Je vhodný na celoročnú detoxikáciu organizmu. Neutralizuje voľné radikály, čo je najmä v prípade oslabeného organizmu veľmi dôležité. Je užitočný aj tam, kde k zaneseniu pečene došlo buď v dôsledku nesprávnej výživy, nadmernej konzumácie potravín, či zlej životosprávy.

Pestrec zásobuje telo živinami

Odporúča sa užívať aj ako pomocník v liečbe cirhózy – tvrdnutie a chronický zápal pečene. Pomáha zmierňovať bolestivé príznaky endometriózy. Látky obsiahnuté v plodoch pestreca sú vhodné na posilnenie obranyschopnosti organizmu, podporujú správnu činnosť pečene, žlčníka a zažívacieho traktu.

Pestrec hospodári s energiou

Pestrec mariánsky sa osvedčil pri regenerácii pečene, napríklad pri hepatitíde (zápal), žltačke, ale aj tráviacich poruchách zapríčinených funkčnou poruchou pečene. Pečeni škodí aj stres, prepracovanie a plytké dýchanie, užívanie liekov vrátane hormonálnej antikoncepcie alebo liekov na podporu plodnosti.

Pestrec chráni vašu pečeň

Pestrec mariánsky dokonale očisťuje pečeňové bunky od toxínov, vďaka čomu je pečeň posilnená a chránená. Je výborným pomocníkom pri ochorení sliznice maternice, najmä endometriózy, a pomáha zmierniť menštruačné kŕče a bolesti. Napomáha pri očiste tráviaceho a pečeňového systému a posilňuje činnosť ľadvín.

Regenerácia pečeňovej membrány

Pestrec je bylina – plod bodliaka – s úžasnými schopnosťami pri tvorbe nových buniek a regenerácii pečene, t. j. pečeňovej membrány. Tá má za úlohu zachytiť v krvi látky, ktoré sa vstrebali cez steny čriev, ale pre náš organizmus sú nežiaduce. Ak je poškodená pečeňová membrána, v krvi kolujú látky ako konzervanty, potravinárske farbivá, vo všeobecnosti známe ako voľné radikály. Voľné radikály viažu na seba tuky a spolu sa tak usadzujú. Týmto spôsobom poškodená pečeň zvýšene zachytáva tuky a stukovatie a upcháva sa. Jej úlohou by pritom malo byť zásobovanie výživových látok, ktoré máme v prebytku, aby v čase núdze dodala potrebné látky do krvi.

Ako Pestrec pomáha pri regenerácii pečene?

Trvanie a priebeh regenerácie pečene s Pestrecom mariánskym

Regenerácia a peeling

Na začiatku procesu regenerácie sa pestrec rozloží v žalúdku. Počas rozkladu sa spustí tvorba tráviacich enzýmov a pečeň spustí tvorbu žlče. Následne pestrec prechádza do čriev, kde sa obsiahnuté látky vstrebú do krvi. Tak, ako postupuje črevným traktom, čistí a regeneruje črevný trakt, teda vykonáva akýsi peeling črevných stien. Upozorňujeme na skutočnosť, že v prvých dňoch bude stolica výraznejšie zapáchať.

Spravidelnenie vylučovania

Asi do 7 – 10 dní od začiatku užívania dokáže spravidelniť vylučovanie, čo je veľmi dôležité z hľadiska hnilobných procesov, ktoré poškodzujú steny čriev. V tomto čase už sa pečeň začína zbavovať prebytočného tuku.

Zbavenie sa nežiadúcich látok

Po asi troch týždňoch užívania začnete badať pozitívne účinky bylinky. A to z dôvodu čiastočného zbavenia sa nežiaducich látok v krvi, ktoré vyvolávali únavu, migrény, nevoľnosť, alergie a zápalové procesy. Rovnako aj už očistené steny čriev začnú lepšie vstrebávať látky potrebné na harmonickú činnosť orgánov.

Pokles hladiny cholesterolu

Po približne piatich týždňoch užívania sú už výraznejšie badateľné zmeny na očiach a tvári. Tie si možno vy pri pravidelnom pohľade do zrkadla nevšimnete, ale všimnú si to ľudia, ktorých ste dlhšie nestretli. Čo je však najpodstatnejšie, účinky sa odzrkadlia najmä na krvných a pečeňových testoch. Po piatich týždňoch užívania klesnú hodnoty až o 50 %. Napríklad taký cholesterol – LDL z 9 na 7.

Regenerácia pečeňových buniek

Ak budete v kúre pokračovať ďalej, po dvoch mesiacoch si zmeny na tele všimnete aj sami. Samozrejmosťou je, že sa budete lepšie cítiť a lepšie vyzerať. Zažívací trakt s vylučovaním synchrónne zabezpečí lepšiu vstrebateľnosť, a tým aj výživu. Látky, o ktoré bolo vaše telo dlhodobo ochudobňované, teraz prúdia do žíl a dodávajú vám energiu i vitalitu. Stále prebieha regenerácia pečeňových buniek pečeňovej membrány a jej detoxikácia.

Zdravá pečeň

Tri mesiace používania vás privedú relatívne k zdravej pečeni a vaše krvné testy budú v norme. V tomto čase pečeň zmenší svoj objem, v črevnom trakte nebudú prebiehať hnilobné procesy, nebude vás nadúvať a zbavíte sa aj vnútorného tuku. Redukciu tuku si všimnete na veľkosti brucha, keďže aj pečeň zbavená tukov sa zmenší. Pestrec je teda ideálna voľba aj pri chudnutí. Keďže má vysokú nutričnú hodnotu, pri jeho užívaní nepociťujete hlad. Budete síce chudnúť, ale svoj jedálniček nemusíte striktne obmieňať.

* Uvádzané trvanie vychádza zo zvyčajného procesu. Avšak je len orientačné. Všetko závisí od toho, v akom stave je vaša pečeň na začiatku užívania.

Back To Top