Čierny kmín a história
Čierny kmín, presnejšie jeho semienka boli nájdené aj v Tutanchamónovej hrobke. Hovorí sa, že ho užívala dokonca aj Kleopatra a spomína sa aj v najslavnejšom spise arabského lekárskeho sveta Al-Kánún fi ttibb (Kánon medicíny), ktorý vznikol okolo roku 1030. O jeho využití píše tvorca tohto diela Ibn Síná (Avicena). O čiernom kmíne a jeho účinkoch se zmieňujú vo svojich textoch a návodoch taktiež Diskorides, Hippokrates, Paracelsus, Mattioli, Hildegarda z Bibgenu, o účinkoch nájdeme zmienky v spisoch čínskej medicíny, Ájúrvédy a spisoch Tibetskej medicíny. Mnohé stáročia bola černucha súčasťou tradičnej ľudovej medicíny.
Čo je Čierny kmín
Čierny kmín (Nigella Sativa) – všeobecne známy ako černucha, zlato faraónov či egyptský čierny kmín. Semienka černuchy sú používané už viac ako 2 000 rokov. Posilňujú obranyschopnosť organizmu tým, že aktivujú syntézu bielych krviniek a majú priame antimikrobiálne a dezinfekčné účinky. Čierny kmín má navyše regulačný a posilňujúci účinok na imunitný systém vďaka množstvu nenasýtených mastných kyselín. Aj preto je často využívaný ako výborný podporný prostriedok v liečbe mnohých ochorení. V Ázii sa Čierny kmín tiež často používa v boji proti črevným parazitom.
Účinné látky v Černuche
Semienka Černuchy obsahujú vyše 100 účinných látok, vrátane niektorých doteraz neidentifikovaných. Hlavnými účinnými látkami sú thymoquinone, beta sitosterol, kyselina myristová, kyselina palmitová, palmitolejová kyselina, kyselina stearová, kyselina olejová, kyselina linolová, linolénová kyselina, kyselina arachidonová, proteín, vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, kyselina listová, vápnik, železo, meď, zinok, a fosfor. Nenasýtené mastné kyseliny (z toho tvorí 35 – 40 % kyselina linolová, 15 – 20 % kyselina gamalinolinolénová), éterické oleje, bielkoviny, karbohydráty, horčíny, vitamíny a minerály.
Výnimočné účinky Čierneho kmínu
Pozitívne účinky užívania Čierneho kmínu / Černuchy známe z praxe i vedecky overené: