Skip to content

Čierny kmín a história

Čierny kmín, presnejšie jeho semienka boli nájdené aj v Tutanchamónovej hrobke. Hovorí sa, že ho užívala dokonca aj Kleopatra a spomína sa aj v najslavnejšom spise arabského lekárskeho sveta Al-Kánún fi ttibb (Kánon medicíny), ktorý vznikol okolo roku 1030. O jeho využití píše tvorca tohto diela Ibn Síná (Avicena). O čiernom kmíne a jeho účinkoch se zmieňujú vo svojich textoch a návodoch taktiež Diskorides, Hippokrates, Paracelsus, Mattioli, Hildegarda z Bibgenu, o účinkoch nájdeme zmienky v spisoch čínskej medicíny, Ájúrvédy a spisoch Tibetskej medicíny. Mnohé stáročia bola černucha súčasťou tradičnej ľudovej medicíny.

Kvet a semená čierneho kmínu

Čo je Čierny kmín

Čierny kmín (Nigella Sativa) – všeobecne známy ako černucha, zlato faraónov či egyptský čierny kmín. Semienka černuchy sú používané už viac ako 2 000 rokov. Posilňujú obranyschopnosť organizmu tým, že aktivujú syntézu bielych krviniek a majú priame antimikrobiálne a dezinfekčné účinky. Čierny kmín má navyše regulačný a posilňujúci účinok na imunitný systém vďaka množstvu nenasýtených mastných kyselín. Aj preto je často využívaný ako výborný podporný prostriedok v liečbe mnohých ochorení. V Ázii sa Čierny kmín tiež často používa v boji proti črevným parazitom.

Prečo by sme mali užívať Čierny kmín?

Moderná doba a neustále objavovanie nových liečebných metód spôsobili to, že sa kmín dostal do úzadia. Postupne sú však i choroboplodné bunky rezistentné voči chemickým liekom. A práve vďaka tomu sa súčasní vedci a lekári začínajú opäť obracať na prírodné zdroje a siahajú po černuche.

Účinné látky v Černuche

Semienka Černuchy obsahujú vyše 100 účinných látok, vrátane niektorých doteraz neidentifikovaných. Hlavnými účinnými látkami sú thymoquinone, beta sitosterol, kyselina myristová, kyselina palmitová, palmitolejová kyselina, kyselina stearová, kyselina olejová, kyselina linolová, linolénová kyselina, kyselina arachidonová, proteín, vitamín B1, vitamín B2, vitamín B3, kyselina listová, vápnik, železo, meď, zinok, a fosfor. Nenasýtené mastné kyseliny (z toho tvorí 35 – 40 % kyselina linolová, 15 – 20 % kyselina gamalinolinolénová), éterické oleje, bielkoviny, karbohydráty, horčíny, vitamíny a minerály.

Ako pôsobia účinné látky v Černuche?

Semienka Čierneho kmínu majú močopudné účinky a tak prispievajú k detoxikácii nášho tela. Pôsobenie účinných látok na hladké svalstvo nám môže pomôcť pri bolestiach v bruchu, pri kŕčoch v žalúdku, pri črevných problémoch, ale tiež pri nepríjemných problémoch počas menštruácie či ako “spúšťač” pri oneskorenej menštruácii. Počas tehotenstva sa nesmie užívať, pretože pôsobí na hladké svalstvo. Avšak v období kojenia je zase prospešný z dôvodu stimulácie laktácie.

Kedy môže Čierny kmín pomôcť?

Poruchy imunitného systému, alergia, poruchy zažívania a metabolizmu tukov a cukrov, výskyt parazitov v črevách, mikrobiálne infekcie, chronické bolesti, únava, pôsobí proti vírusom, baktériám a plesniam, proti infekčným onemocneniam, pôsobí antivírovo, antibakteriálne a antimikoticky. Aplikujeme ho i pri eliminácii pôvodcov infekcií žalúdku a čriev, pri kolikách, hnačke a otravách jedlom. Pomáha pri rakovine prostaty a hrubého čreva a ďalšom širokom spektre rakovín a ochorení.

Výnimočné účinky Čierneho kmínu

Pozitívne účinky užívania Čierneho kmínu / Černuchy  známe z praxe i vedecky overené:

Hodí sa ako podporný prostriedok pri mnohých ochoreniach
Má regulačný a posilňujúci účinok na imunitný systém
Posilňuje obranyschopnosť organizmu aktiváciou syntézy bielych krviniek
Je vhodné ho používať vnútorne v dobe chrípkových ochorení na posilnenie imunity a na ochranu dýchacích ciest
Uľavuje pri prieduškových ochoreniach, zmierňuje prieduškové spazmy a čistí priedušky, napomáha pri dráždivom kašli
Pôsobí výrazne proti alergiám, sennej nádche, astme, ekzémom (štúdie preukázali zníženie alergických reakcií pri užívaní až o 70%)
Pomáha pri tráviacich a črevných problémoch
Pomáha pri nedostatočnej tvorbe materského mlieka
U malých detí od troch rokov je účinný pri bolestiach bruška
Vypudzuje z tela parazity – je účinná proti parazitom, vírusom, baktériám a plesniam
Uľahčuje trávenie
Pomáha pri nafukovaní a plynatosti
Priaznivo pôsobí na upokojenie žalúdku
Stimuluje peristaltiku (pohyblivosť) čriev aj odvodňovanie a odvádzanie nežiadúcich látok z tela
Má priame antimikrobiálne a dezinfekčné účinky
Pôsobí proti ukladaniu tuku v cievach – uľahčuje prietok krvi, čím normalizuje krvný tlak
Podporuje správnu funkciu kardiovaskulárnej sústavy
Tiež má blahodárne účnky pri autoimunitných ochoreniach ako je reumatoidná artritída, lupus, celiakia a Crohnova choroba
Pomáha pri rakovine, plešatosti, cukrovke, astme a migrénach
Pomáha pri problémoch s menštruáciou
Má veľmi pozitívny vplyv pri rakovine slinivky (4. najčastejšia príčina úmrtí na rakovinu – výsledky sú ohromujúce: v 80% týchto nádorov nastala ich bunková smrť)
Pri poruche slinivky brušnej
Má blahodárne účinky pri rakovine prostaty a hrubého čreva a ďalšieho širokého spektra rakovín a ochorení
Je výborný pri imunitných a zápalových ochoreniach
Je to silný antioxidant a protizápalový prostriedok
Pomáha pri HIV
Pozitívne pôsobí pri cukrovke
Pomáha pri chronickom únavovom syndróme
Pri zápaloch ďasien u dutiny ústnej
Pomáha pri najrôznejších ochoreniach kože – ako zvnútra, tak zvonku
Pokožku prirodzene chráni a regeneruje
Detoxikuje organizmus
Urýchľuje hojenie rán a obnovu buniek
Back To Top