Skip to content

Jeseň je všeobecne známa ako obdobie, kedy je najvyšší čas začať si vážiť posledné teplé dni. Staré známe frflanie ľudí na to, aké nepríjemné teplo je vonku, vymení radosť za každý pohľad na hrejivé slnko. Stromy zhodia listy a príroda sa začne pripravovať na zimu. Podobne by ste sa mali pripravovať aj vy tým, že oprášite odložené kabáty a bundy. Keď to však podceníte, pravdepodobne sa nevyhnete prechladnutiu. Riešením by tak mohol byť Pestrec.

Liečivá bylinka Pestrec

O tejto bylinke prospešnej pre ľudský organizmus sme si už hovorili viackrát, napríklad aj v článku o účinkoch Pestreca. Opýtajte sa svojich starých rodičov, či nepoznajú názvy ako: Kristova koruna, Strieborný bodliak, Kardus mariánsky, Podstrel alebo Volček. Všetko sú to ľudové názvy. V prípade, že sa staráte o svoje telo alebo sa k tomu pomaly dostávate, siahnite po tejto rastline. Pri troche šťastia sa s ňou viete stretnúť aj v prírode.

Pestrec spoznáte podľa bodliakových kvetov zafarbených do purpurova alebo bledofialova. Táto rastlina dosahuje až 150 centimetrov, takže sa nepotrebujete ani zohnúť či vyhľadávať ju s lupou.

Podstatnou časťou, ktorá v sebe obsahuje všetky zdravé látky, sú jeho semená. Čo však nie je zdraviu prospešné, je to, čím je rastlina chránená. Ostré pichliače číhajúce okolo kvetu rastliny. Preto by ste si so sebou mali vziať rukavice, ak nechcete skončiť s nepríjemným prekvapením. Menší úraz za tie zdravé látky v semenách za to stojí. Ale pokiaľ sa dá, vyhnite sa tomu. Drobné hnedé semená nájdete ukryté práve v strážených kvetoch.

Hlavné využitie Pestreca

Slúži ako jedna z najúčinnejších zbraní na ochranu pečene. Práve ste si spomenuli na všetky tie študentské párty s alkoholom v ruke, však? Aké by to bolo, keby ste vedeli vrátiť čas. Obličky máme síce dve, no pečeň iba jednu. Preto by sme si ju mali chrániť. Dobrou správou však je, že na detoxikáciu nie je nikdy neskoro.

Ako bolo spomenuté, najviac prospešných látok sa nachádza v semenách rastliny. Viete ich však nájsť aj v listoch a koreni. Presnejšie ide o silymarín, ktorého cieľom je chrániť pečeň pred preniknutím toxických látok. Užívať ho však môžete aj v prípade, že máte nedostatok nasledujúcich látok: aminokyseliny s obsahom síry, bielkoviny, horčiny, nenasýtené mastné kyseliny a vitamín E.

Ako Pestrec konzumovať?

Nechce sa vám hľadať túto rastlinu v prírode a radšej by ste ju okúsili v inej forme? Môžete sa s ňou stretnúť vo forme:

  • čaju
  • oleja
  • tinktúry
  • tabletky

Čaj

Milovníci čaju pravdepodobne zatúžia okúsiť, aký je čaj z tejto bylinky. Na jeho prípravu si budete musieť zohnať drvené plody z Pestreca. Nie je to nič, čo by vaša peňaženka neuniesla. Potom, čo si tieto drvené plody kúpite alebo vyrobíte, môžete začať so samotnou prípravou čaju.

Stačí vám jedna čajová lyžička drvených plodov na 250 mililitrov čaju. Nechajte zovrieť vodu a zalejte ju do hrnčeka. Nechajte lúhovať po dobu 10 – 15 minút. Akonáhle s lúhovaním skončíte, čaj dáte hneď scediť. Mali by ste však vedieť, že po čaji by ste siahnuť nemali, ak vám ide prevažne o ochranu pečene. Pri vysokej teplote sa vytráca silymarín potrebný pre vašu pečeň. Ak vám záleží na vašom celkovom zdraví, môžete mu dať šancu.

Tinktúra

Liečivé kvapky môžu znieť ako jeden z užitočných spôsobov, ktorý by mohol byť prospešný. Avšak, ak hľadáte spôsob, ako si chrániť pečeň, nie je to pre vás to pravé orechové. Ani tieto liečivé kvapky nie sú najlepšou formou. Keďže sa vyrábajú spolu s alkoholom, ten znehodnocuje zdravé látky obsiahnuté v Pestreci. Ak by ste ich radi skúsili z dôvodu, že tinktúry máte radi alebo z iného dôvodu, smelo do toho.

Olej

Túto možnosť ocenia ľudia, ktorí radi skúšajú nové chute. Esenciálne nenasýtené mastné kyseliny, vitamíny a iné zdraviu prospešné látky. Tie tvoria dôvod, prečo tento olej vyskúšať. Experimentovať s ním môžete pri príprave šalátov a podobných výživných jedál. Netreba to s ním zbytočne preháňať. Jedna čajová lyžička dvakrát denne úplne stačí.

Tak, ako čaj, sa ani olej neodporúča pre ochranu pečene. Keďže sa olej pripravuje lisovaním za studena, vytráca sa z neho silymarín. Ani samotný lis nedokáže vyvinúť dostatočnú silu na to, aby sa silymarin dostal spod šupky.

Tabletky

V celku účinná forma, ktorá vašu pečeň dokáže očistiť. Na to by ste však nemali mať zlý postoj voči tabletkám. Lebo aj tie majú svoju negatívnu stránku. Pri ich konzumovaní sa vaše telo nevyhne množstvu éčok. Ak vám záleží na zdraví, a viete, ako veľmi sú éčka škodlivé, vyhnite sa im. Siahnite po odporúčanej forme, ako získať čo najviac sylamínu, čo najmenej škodlivým spôsobom.

Najzdravšia forma

Spomínate si, ako sme vyššie písali o čaji z Pestreca Mariánskeho? Tak na jeho výrobu bude potreba práve drvenú formu. Tú tak môžete vyskúšať vo forme čaju, ale viete ju využiť aj lepšie. Práve vložením polievkovej lyžice drveného pestreca do úst. Ideálne 2 lyžice ráno a dve večer. Následne ho zapite vodou podobne, ako keby ste užívali tabletky.

Komu sa neodporúča užívanie Pestreca

Ako pri všetkom, tak aj pri Pestreci Mariánskom platí pravidlo, že všetkého veľa škodí. Pri nadmernom užití sa môžu dostaviť vedľajšie účinky, napríklad nevoľnosť, bolesť hlavy, zvracanie či bolesť žalúdka. Zriedkavé prípady prenikli až do vyvolania alergických reakcií, ako sú žihľavka, astma a svrbenie. Vtedy sa vedľajšie účinky prejavili vo forme hnačky, nadúvania alebo suchu v ústach.

Spozornieť by mali najmä ľudia s cukrovkou, ženy s rakovinou prsníka, maternice či vaječníkov. Pretože Pestrec môže negatívne ovplyvňovať dané ochorenie. Tehotné ženy, dojčiace ženy a deti do 18. roku by ho mali užívať iba po konzultácii so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Back To Top