Skip to content
Černucha čierny Kmín

Hovorí vám niečo pojem černucha? V minulosti označovaná ako zlato faraónov a môžete ju poznať aj pod pomenovaním egyptský čierny kmín. Na čo sa černucha používa a ako vám môže pomôcť? Prečítajte si o jej výnimočných účinkoch, ktoré sa postarajú najmä o zdravie vašej pečene.

Čo je černucha, Egyptský čierny kmín?

Černucha, známa aj ako čierny kmín či čierna rasca, latinsky Nigella Sativa, sa používa už viac ako 2 tisícročia. Využíva sa ako podporný prostriedok v liečbe mnohých ochorení, a to najmä pri problémoch s pečeňou. Má mnoho pozitívnych a liečebných účinkov, ktoré si spomenieme nižšie.

Je to jednoročná rastlina, ktorá rastie do výšky 20 až 30 cm. Jej semená sú podlhovasté a sploštené, lievikovitého tvaru s dĺžkou jeden až dva milimetre.

Zloženie černuchy

Černucha alebo čierny kmín obsahuje množstvo účinných látok. Medzi jej hlavné a preskúmané zložky patria oleje, bielkoviny, saponíny a alkaloidy. Z olejov obsahuje nenasýtené mastné kyseliny ako kyselinu linolovú, palmitovú, stearovú, linolénovú a ďalšie. Takisto obsahuje aj antioxidanty, vitamíny, minerálne látky a 8 až 9 esenciálnych aminokyselín.

Z minerálnych látok sú to železo, vápnik, kobalt, zinok či fosfor a meď. Z vitamínov to sú vitamíny skupiny B, ako napríklad B1, B2, B3 a kyselina listová.

Účinky čierneho kmínu

Čierny kmín má rôzne účinky. Patria medzi ne termogénne, diuretické, očisťujúce, stimulačné, sedatívne či vykašliavacie účinky. V tradičnej medicíne sa používa na liečbu rôznych chorôb, najmä kožných, prípadne pri žltačke, tráviacich problémoch, anorexii, astma, kašli, horúčke či bolesti hlavy.

Svojimi účinkami posilňuje obranyschopnosť nášho organizmu a má antimikrobiálne a dezinfekčné účinky. V Ázii sa černucha používa dokonca aj na liečbu parazitárnych ochorení.

 • pomoc pri poruchách imunitného systému
 • uľahčenie a podpora trávenia
 • pomoc pri poruchách tráviaceho traktu a metabolizmu tukov a cukrov
 • antibakteriálne, antiparazitické a antimykotické účinky
 • posilňujúci účinok na našu obranyschopnosť
 • zmiernenie príznakov pri pľúcnych ochoreniach
 • zníženie alergických reakcií
 • podporný prostriedok pri mnohých ochoreniach
 • pomoc pri problémoch s menštruáciou
 • silné antioxidačné účinky
 • detoxikácia pečene a organizmu

Černucha a jej pomoc pri tráviacich a gynekologických problémoch

Čierny kmín sa používa takisto pri bolestiach v brušnej dutine či pri črevných problémoch. Má totiž pozitívny vplyv na hladké svalstvo. Aj preto sa využíva taktiež pri nepríjemných problémoch počas menštruácie.

TIP: Černucha je veľmi dobrým pomocníkom aj v období kojenia, nakoľko stimuluje proces laktácie.

Močopudné účinky

Vďaka tomu, že má černucha močopudné účinky, prispieva k detoxikácii nášho organizmu. Pomáha nám tak vyplaviť z tela všetky škodliviny, a to prirodzenou cestou.

S černuchou za zdravšou pečeňou

Výbornou vlastnosťou černuchy je to, že zbavuje steny čriev od usadenín, povlaku či črevných parazitov. Aj preto odporúčame kombinovať čierny kmín s pestrecom mariánskym.

Užívanie černuchy

Čierny kmín alebo černucha sa môže užívať pred, po alebo počas jedla. Odporúčaná dávka je 2-krát denne užiť jednu polievkovú lyžicu semienok černuchy. V prípade kombinácie s pestrecom mariánskym je vhodné neužívať ich naraz. Odstup medzi požitím pestreca a černuchy by mal byť aspoň 30 minút.

Kombináciou černuchy a pestreca k zdravej pečeni

Chceli by ste detoxikovať svoju pečeň a podporiť jej správne fungovanie? Pre zdravú pečeň odporúčame kombináciu čierneho kmínu s pestrecom mariánskym. Prečo? Práve touto kombináciou si môžete čas regenerácie a detoxikácie pečene skrátiť aj o polovicu.

Pestrec mariánsky má sám o sebe množstvo pozitívnych účinkov, a to hlavne na našu pečeň. Rýchlosť týchto účinkov však môžete podporiť práve užívaním čierneho kmínu, nakoľko ním vyčistíte črevný trakt od povlakov, usadenín a parazitov.

Po troch až piatich mesiacoch užívania sa tak môžete dopracovať k zdravšej a funkčnejšej pečeni. Zdá sa vám to dlho? Nedajte sa nachytať rôznymi marketingovými ťahmi, pri ktorých vám budú sľubovať extra rýchlu očistu. Verte, že všetko má svoj čas a ak si chcete naozaj pomôcť, bude to chcieť trochu trpezlivosti.

Back To Top