Skip to content
Cukrovka Príznaky

Cukrovka je zákerným civilizačným ochorením, ktorého rozšírenosť na celom svete kontinuálne narastá. Prečo vlastne vzniká a ako sa prejavuje v prvých štádiách? Čo môžete robiť pre to, aby ste sa jej vyhli a ako vám pri liečbe či prevencii pomôže Pestrec mariánsky? Na tieto, ale aj mnohé ďalšie otázky, vám odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

Cukrovka a jej druhy

Veda rozoznáva 2 typy cukrovky:

  • Cukrovka 1. typu sa obvykle objavuje u detí a má genetický pôvod. Zapríčiňuje ju nedostatok inzulínu v tele. Organizmus tak nie je schopný štiepiť cukry, čo sa odráža na viacerých negatívnych prejavoch.
  • Cukrovka 2. typu sa najčastejšie vyskytuje v prípade ľudí s nadváhou. Spojená je so zlou životosprávou, teda, môžeme si za ňu sami. Prejavy tohto typu cukrovky sú takmer identické ako v prípade 1. typu. Avšak, príčinou problémov nie je nedostatok inzulínu, ale rezistencia organizmu voči jeho účinkom.

Príznaky cukrovky

Cukrovka sa obvykle prejavuje tak, že máte potrebu častejšie piť. Objavovať sa taktiež môže väčší hlad, avšak zároveň dochádza k náhlemu úbytku hmotnosti. Typickým prejavom je aj charakteristický zápach z úst, ktorý pripomína acetón. V neskorších štádiách dochádza k úplnému zoslabnutiu organizmu a zvracaniu.

Je potrebné poznamenať, že tieto prejavy sú výraznejšie pri cukrovke typu 1. Pri druhom type sú často menej citeľné, nemusíte tak pociťovať, že vo vašom tele niečo nie je v poriadku.

Praktický tip – Nevynechávajte pravidelné zdravotné prehliadky u svojho všeobecného lekára. Prítomnosť cukrovky sa totižto najčastejšie odhalí pri skúmaní vzoriek odobranej krvi.

Prečo vzniká cukrovka a ako sa jej vyhnúť?

V prípade cukrovky 1. typu si veľmi nevyberiete. Pokiaľ máte genetické predispozície, obvykle sa jej nevyhnete. Je však potrebné poznamenať, že oveľa častejšie sa vyskytuje práve cukrovka typu 2, ktorá je spojená so zlou životosprávou.
Prevencia cukrovky je preto pomerne jednoduchá – doprajte si pravidelný pohyb, obmedzujte príjem jednoduchých cukrov a vyhýbajte sa nezdravým jedlám. Na vznik cukrovky sú náchylní najmä ľudia s nadváhou či obezitou.

Jednoduché verzus zložené cukry – riziko cukrovky zvyšuje nadmerný príjem jednoduchých sacharidov, ktoré spôsobujú výraznú fluktuáciu hladiny cukru v krvi. Jednoduchým sacharidom je napríklad klasický cukor. Prijímať by ste preto mali najmä zložené cukry, medzi ktoré patrí škrob. Tie sa rozkladajú pomalšie, organizmu tak nespôsobia tak veľký „cukrový šok“.

Liečba cukrovky

Liečba cukrovky 1. typu spočíva v umelom dodávaní inzulínu do tela a obmedzení prijímania cukrov. Inzulín sa pichá pod kožu injekciami.

V prípade cukrovky 2. typu je liečba miernejšia. Lekár obvykle nariadi diétu, ktorá vylučuje cukry a nezdravé jedlá. Dôležité je zvýšenie fyzickej aktivity, ktoré prispeje k úbytku hmotnosti. Moderným trendom sú v tomto smere rôzne prírodné výťažky, ktoré pomáhajú stabilizovať hladinu cukru v krvi a urýchľovať tak liečbu. Za pozornosť stojí najmä pestrec mariánsky.

Ako pomôže Pestrec mariánsky?

Pestrec mariánsky, latinsky Silybum marianum, je rastlina z čeľade astrovité, ktorá nápadne pripomína bodliak. Význačná je svojím obsahom látok. Obsahuje širokú škálu antioxidantov, no najmä jednu veľmi cennú zložku – silymarín. Viaceré vedecké štúdie prišli na to, že výťažky z pestreca mariánskeho dokážu prinášať priaznivé účinky pri liečbe diabetu typu 2.

Vplyv na oxidačný stres

Stres nie je len psychický prejav. Odráža sa aj na fyzickej kondícii organizmu. Dochádza pri ňom k tzv. oxidačnému stresu, ktorý poškodzuje tkanivá a bunky. Tie sa v dôsledku neho stávajú rezistentnými voči účinkom inzulínu, kvôli čomu sa dokáže cukrovka rýchlejšie rozvíjať. Antioxidanty z pestreca vedia tomuto oxidačnému stresu zabraňovať, čím znižujú riziko cukrovky.

Zázračné účinky silymarínu?

vedecká štúdia z roku 2006 prišla na to, že silymarín môže urýchľovať liečbu cukrovky. V organizme pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi a zlepšovať reakcie tkanív na inzulín. Tieto poznatky potvrdil aj ďalší výskum z roku 2016. Vedci prišli na to, že silymarín je pri liečbe cukrovky typu 2 skutočne prospešný.

Pestrec mariánsky a detoxikácia pečene

V neposlednom rade, látky obsiahnuté v pestreci mariánskom pomáhajú regenerovať a detoxikovať pečeň. Prispievajú k tomu, aby sa telo zbavilo nežiadúcich toxínov či ťažkých kovov. Zároveň podporujú vylučovanie žlče, ktorá slúži na trávenie tukov. Znižujú tak riziko nezdravého priberania.

Pestrec mariánsky tak dokáže výborne poslúžiť aj ako súčasť prevencie cukrovky typu 2. Dostupný je v podobe rôznych výživových doplnkov, ktoré si môžete dopriať hoc aj každý deň.

Back To Top